FAQ - najczęściej zadawane pytania

1. Co to jest sztuczna trawa?

Sztuczna trawa jest to syntetyczna nawierzchnia wykonana z włókien polipropylenowych zasypana gumowym granulatem i piaskiem. Stosowana jest jako nowoczesna forma nawierzchni na boiskach do uprawiania piłki siatkowej i ręcznej, tenisa ziemnego oraz na boiskach rekreacyjnych.

2. Dlaczego należy konserwować sztuczną trawę?

W trakcie eksploatacji nawierzchni ze sztucznej trawy zbierają się w niej wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które powodują brak przepuszczalności a w konsekwencji zaleganie wody na powierzchni przez zatykanie się systemu odwadniającego. Zanieczyszczenia stanowią rónież niebezpieczeństwo dla użytkowników obiektów sportowych np. możliwość skaleczenia.

3. Na czym polega konserwacja nawierzchni ze sztucznej trawy?

Konserwacja nawierzchni ze sztucznej trawy przebiega w kilku etapach. Na wstępie mechanicznie oczyszcza się nawierzchnię ze wszystkich stałych zanieczyszczeń - plastiku, kapsli, niedopałków, papieru itp. Następnie przeprowadza się podniesienie włosa trawy poprzez szczotkowanie. Kolejnym etapem jest spulchnianie górnej warstwy nawierzchni i uzupełnienie wypełnienia. Końcowa faza to ponowne szczotkowanie oraz wyrównanie.

4. Jak często należy przeprowadzać konserwację nawierzchni ze sztucznej trawy?

Częstotliwość wykonywania zabiegów konserwacyjnych zależna jest od intensywności użytkowania powierzchni boiska oraz warunków pogodowych. W celu zapewnienia funkcjonalności i estetycznego wyglądu boiska należy systematycznie usuwać widoczne zanieczyszczenia, liście i chwasty. Co najmniej raz w tygodniu stosować szczotkowanie szczotką trójkątną. Gruntowną pielęgnację, przy użyciu profesjonalnego sprzętu, zaleca sie przeprowadzać dwa razy w roku.

5. Co to jest nawierzchnia poliuretanowa?

Nawierzchnie poliuretanowe są to wielofunkcyjne systemy stosowane na boiskach sportowych, zarówno na zewnątrz jak i w obiektach zamkniętych. Wykonywane są na bazie wysokojakościowych, syntetycznych komponentów poliuretanowych oraz granulatów gumowych typu SBR i EPDM. Charakteryzują się dużą sprężystością i elastycznością przez co zapewniają użytkownikom komfort i wysokie bezpieczeństwo podczas zajęć sportowych. Nawierzchnie poliuretanowe wykorzystuje się w obiektach lekkoatletycznych, szkolnych bieżniach i boiskach wielofunkcyjnych oraz na placach zabaw.

6. Na czym polega pielęgnacja nawierzchni poliuretanowej?

Utrzymywanie nawierzchni poliuretanowej w dobrym stanie wymaga bieżącej pielęgnacji oraz sezonowej konserwacji. Należy systematycznie usuwać z niej śmieci oraz zanieczyszczenia, zmywać kurz i brud. Kompleksową konserwację, przy użyciu specjalistycznego sprzętu oraz środków chemicznych należy przeprowadzać 2-3 razy w roku. Po około 5 latach należy odnowić górną warstwę poliuretanu dla zachowania pierwotnych parametrów.

7. Czy firma Prosportis zajmuje się konserwacją boisk zbudowanych w ramach rządowego programu "Orlik 2012"?

Tak. Z uwagi na specjalność naszej firmy jaką jest konserwacja i utrzymanie syntetycznych nawierzchni sportowych zajmujemy sie profesjonalną obsługą boisk - orlików. Zgodnie ze specyfikacją budowy, boiska te posiadają nawierzchnię wykonaną ze sztucznej trawy oraz poliuretanową.

8. Dlaczego ważne jest uzupełnianie granulatu nawierzchni ze sztucznej trawy?

Rzeczywiście uzupełnianie granulatu to bardzo ważny zabieg dla utrzymania nawierzchni w odpowiedniej kondycji. Podczas eksploatacji boiska ubywa granulatu m. in. z powodu wynoszenia go na butach. Brak odpowiedniej ilości granulatu (powinien on wypełniać trawę niemal po same końce) powoduje łamanie trawy a tym samym niszczenie nawierzchni boiska. Należy również zadbać o odpowiednie parametry granulatu, aby nie sklejał trawy.

9. Co to są powierzchnie tartanowe?

Powierzchnie tartanowe to powierzchnie pokryte tartanem. Tartan jest to tworzywo sztuczne służące do wykładania bieżni oraz rozbiegów głównie na stadionach lekkoatletycznych. Dla bezpieczeństwa i estetyki nawierzchnia tartanowa wymaga okresowej pielęgnacji, czyszczenia, usunięcia mchu i renowacji.

10. Czy firma Prosportis oferuje usługę ciśnieniowego mycia tartanów?

Tak. Posiadamy specjalistyczny sprzęt do ciśnieniowego mycia tartanów, a zatem oferujemy takie usługi.